Pytania od czytelników

Strona zawiera najciekawsze pytania od czytelników. W zależności od dostępnego czasu i charakter pytania na część pytań postaramy się odpowiedzieć. Zapraszamy do komentowania.

 

Pytanie 1.
Autor: Mariusz

Witam
Czy do konserwacji, obsługi instalacji SAP potrzebne są jakieś uprawnienia? Nie chodzi mi o montaż, projektowanie tylko o konserwację, dozór, bo w pracy chcą scedować na mnie, jako że mam uprawnienia sep D/E i pomiary.

 

Pytanie 2.
Autor: Tomasz

Czy mogę prosić o poradę?
Mam kilka pytań:
Czy w gabinetach kosmetycznych muszą być zamontowane drzwi przeciwpożarowe?
Czy np można powiesić kotarę z atestem przeciwpożarowym?
Oraz jaki jest przybliżeniu koszt lamp ewakuacyjnych?

 

Pytanie 3.
Autor: Marek

Witam, Piszę do Państwa z prośbą o poradę. Mianowicie chciałbym zmienić sposób użytkowania budynku z gospodarczego na produkcyjny. Chciałbym założyć jednoosobową działalność gospodarczą bez zatrudniania pracowników. Jak są respektowane przepisy w momencie kiedy nie zatrudniam pracowników? Czy wysokość pomieszczenia musi być 3,3? Czy Przeszklenie pomieszczenia musi być co najmniej 1/8 powierzchni posadzki?
Architekt po konsultacji z PPOŻ powiedział mi, że np. przeszklenie musi wynosić 1/8 podłogi. Ja się z tym do końca nie zgadzam. Czy mam rację? Bardzo proszę o pomoc…

Pozdrawiam

 

Pytanie 4.
Autor: Joanna

Witam,

Proszę o podanie przepisów przeciwpożarowych na terenie ośrodka z domkami letniskowymi. Czy każdy domek musi mieć gaśnicę? Czy wystarczy że np. jedna na kilka domków?

Z góry dziękuję z informacje
Joanna [edycja]

 

Pytanie 5.
Autor: Aneta

Proszę o informację czy w kontekście tego co zostało napisane powyżej konieczne jest uzgadnianie zmiany sposobu użytkowania budynku gospodarczego (o pow. użytkowej ok. 60 m2) na niewielką pracownię cukierniczą gdzie pracuje właściciel i ewentualnie jeden pracownik. Jest też niewielka (ok. 10 m2) sala sprzedaży gotowych produktów. W pobliżu nie ma innych budynków, poza budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym właściciela.

 

Pytanie 6.
Autor: Alicja

Mam pytanie: na podwórku otoczonym z trzech stron starymi kamienicami znajduje się parking na osiem samochodów. Samochody parkują pod samymi oknami. Jest to z pewnością niezgodne z przepisami budowlanymi. Moje wątpliwości i niepokój budzi też następujący fakt: Samochody, aby dostać się na parking, muszą przejechać przez sień budynku, która jest jednocześnie otwartą klatką schodową. Klatka schodowa ma drewniane poręcze i schody. Czy taki przejazd nie narusza przepisów przeciwpożarowych? Byłabym wdzięczna za szybką odpowiedź.
Serdecznie pozdrawiam.

 

Pytanie 7.
Autor: KM

Czy adaptacja lokalu tj. malowanie ścian, wstawienie urządzeń medycznych it. (nie związana z prawem budowlanym) przeznaczonego na gabinet stomatologiczny potrzebuje zgody/ opinii Państwowej Straży Pożarnej?

Pytanie 8.
Autor:Monika H.

Witam,
Mam pytanie jak to jest z materiałami w klubach nocnych? Jestem projektantem wnetrz i ma do zaprojektowania klub a kazdy mowi mi inaczej. Jesli to mozliwe proszę o odpowiedz.
pozdrawiam Monika H.

5 komentarzy to “Pytania od czytelników”

 1. Piotr Napisał/a:
  03.08.13

  Witam!
  Mam do was pytanie – Czy kubły na śmieci oraz makulaturę mogą stać bezpośrednio przylegające do budynku pod balkonami? Jest to dla mnie problematyczne ponieważ mieszkam na pierwszym piętrze.

 2. Joanna Napisał/a:
  18.01.14

  Witam,
  Czy dla budynku niskiego kategorii ZL III (szkoła) niezbędna jest obudowa klatki schodowej prowadzącej na piętro na którym przebywać będzie do 10 osób (pomieszczenia administracyjne)? Oraz czy korytarz na wspomnianym piętrze mógłby być galerią otwartą na niższą kondygnację (hall wejściowy)?

  Pozdrawiam,
  Joanna

 3. Dawid Napisał/a:
  18.02.16

  Chciałbym założyć firmę, która będzie wykonywała przeglądy oraz konserwację oddzieleń przeciwpożarowych(drzwi, bramy) oraz systemów oddymiania(klapy dymowe, świetliki). Mam 10 lat praktycznego doświadczenia w branży i z tego co się orientuję można uzyskać państwowe uprawnienia do prowadzenia tego typu działalności . Jakie są dokładnie potrzebne uprawnienia do prowadzenia takiej działalności? Gdzie można zdobyć takie uprawnienia i jaki jest tego koszt?
  Pozdrawiam
  Dawid

 4. Robert Napisał/a:
  17.11.17

  pytanie 4
  Rozporządzenie o ochronie przeciwpożarowej budynków bardzo precyzyjnie określać jak ustalać ilość i umiejscowienie gaśnic. Zwolnienie dotyczy tylko do budynków zakwalifikowanych do kategorii zagrożenia ZL IV (mieszkalne). Wilu wlaścicnie terenów z domkami tak tratowalo te obiekty, kiedy jeszcze obowiązywała inna kategoryzacja zagrożeń, obecnie domki letniskowe należałoby zaliczyć jako klasyczne ZL V. w myśl przepisów każdy budynek winien być wyposażony w gaśnice gdzie minimalnie 2kg lub 3l środka gaśniczego powinno przypadać na 100m kwadratowych powierzchni strefy pożarowej. Zatem nie istnieje możliwość niewyposażenia domku w co najmniej 1 gaśnicę

 5. Robert Napisał/a:
  17.11.17

  pytanie nr 3
  zmiana sposobu użytkowania to nie tylko ppoż. wymienione wymaganie nie odnosi do bezpieczeństwa pożarowego a wymagań higieniczno-sanitarnych. Bez znaczenia pozostaje forma prowadzenia działalności, a przeznaczanie pomieszczenia w obiekcie. Przedsiębiorca podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu i podczas wykonywania działalności w niespełniających warunków higeniczno-sanitarnych naraża się na utratę zdrowia i w konsekwencji będzie zmuszony korzystać z państwowej opieki zdrowotnej. Nie sposób zagwarantować czy forma świadczenia pracy się nie zmieni po adaptacji budynku. Wg autor pytani kwestionuje zalecenia bezzasadnie

Napisz komentarz