Kto jest odpowiedzialny za ochronę przeciwpożarowąKto tak naprawdę jest odpowiedzialny za ochronę przeciwpożarowa gdy właściciel i zarządca to dwie różne osoby lub instytucje? Na pytanie powinna udzielić nam odpowiedzi ustawa o ochronie przeciwpożarowej. Zgodnie z art. 4 ust. 1 i 1a ustawy.

„Właściciel budynku, obiektu budowlanego lub terenu, zapewniając ich ochronę przeciwpożarową, jest obowiązany ” i dalej następnie „Odpowiedzialność za realizację obowiązków z zakresu ochrony przeciwpożarowej, przejmuje – w całości lub w części – ich zarządca lub użytkownik, na podstawie zawartej umowy cywilnoprawnej ustanawiającej zarząd lub użytkowanie. W przypadku, gdy umowa taka nie została zawarta, odpowiedzialność za realizację obowiązków z zakresu ochrony przeciwpożarowej spoczywa na faktycznie władającym budynkiem, obiektem budowlanym lub terenem.”

Sprawa wydaje się być prosta na pierwszy rzut oka, a tak naprawdę jest prosta tylko w przypadku zawarcia umowy cywilnoprawnej, w której wyjaśnione jest kto odpowiada za ochronę ppoż w budynku, obiekcie lub na terenie. Problem tkwi w „rozszyfrowaniu stwierdzenie” „faktycznie władający budynkiem”. W praktyce każdy przypadek jest inny, świadczą o tym wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego, które w różnych przypadkach wskazywały odpowiedzialnych zarówno właścicieli jak i zarządców.

Przykłady wyroków NSA.

 • VII SA/Wa 1812/09 – Wyrok WSA w Warszawie,
 • II SA/Rz 58/10 – Wyrok WSA w Rzeszowie,
 • VII SA/Wa 1804/09 – Wyrok WSA w Warszawie,
 • II SA/Kr 562/10 – Wyrok WSA w Krakowie.

Wyroki dostępne są na stronie www.nsa.gov.pl


Przykładów jest dużo więcej. Reasumując, aby być pewnym kto jest odpowiedzialny za ochronę przeciwpożarową w przypadku naszego budynku należy zawrzeć odpowiednią umowę. Z oczywistych względów należy dążyć aby to druga strona za to odpowiadała.

VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 5.0/5 (2 votes cast)
Kto jest odpowiedzialny za ochronę przeciwpożarową, 5.0 out of 5 based on 2 ratings

Osoby które czytały ten artykuł znalazły goszukając:

 • kto odpowiada za realizację obowiązków z zakresu ochrony przeciwpozarowej
 • Kto odpowiada za realizację obowiązków z zakresu ochrony przeciwpożarowej:
 • odpowiedzialność za realizacje obowiązków z zakresu ochrony przeciwpożarowej budynku odpowiada
 • kto odpowiada za realizację obowiązków z zakresu ochrony przeciwpożarowej na uczelni
 • faktycznie władający budynkiem
 • kto odpowiada za realizację obowiązków z zakresu ochrony przeciwpożarowe
 • odpowiedzialność za ochronę przeciwpożarową
 • ochrony przeciwpożarowej

Tagi : , ,

2 komentarze to “Kto jest odpowiedzialny za ochronę przeciwpożarową”

 1. Andrzej Napisał/a:
  23.08.11

  No to dał mi ten artykuł do myślenia… cały czas żyłem w nieświadomości, że to właściciel budynku, który wynajmuję ok kilku lat odpowiada za ochronę przeciwpożarowa. Ciekawe jak zareaguje jak powiem mu, że chcę zmienić umowę o zapis o odpowiedzialności za ochronę ppoż.

 2. Michał Napisał/a:
  19.10.11

  Co najmniej dziwne są te wyroki sądów, zaprzeczają się… dlatego umowa to podstawa. Przepisy przeciwpożarowe wo chyba jedne z bardziej zawiłych aktów prawnych;/

Napisz komentarz