Czym jest ochrona przeciwpożarowa w Polsce. Definicję tego stwierdzenia można znaleźć w ustawie o ochronie przeciwpożarowej z dnia 24 sierpnia 1991 r. Brzmi ona następująco:

Ochrona przeciwpożarowa polega na realizacji przedsięwzięć mających na celu ochronę życia, zdrowia, mienia lub środowiska przed pożarem, klęską żywiołową lub innym miejscowym zagrożeniem poprzez:

 1. Zapobieganie powstawaniu i rozprzestrzenianiu się pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia,
 2. Zapewnienie sił i środków do zwalczania pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia,
 3. Prowadzenie działań ratowniczych.

Dokładne wyjaśnienie poszczególnych punktów:

  • Zapobieganie: Wykonywanie wszelakich czynności mających nie dopuścić do powstania pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia. Przede wszystkim przestrzeganie wszystkich nakazów i zakazów określonych w ustawie o ochronie przeciwpożarowej /rozdział 2/ i innych przepisów przeciwpożarowych. Do zapobiegania należy również kontrolowanie przestrzegania przepisów przeciwpożarowych prowadzone przez jednostki Państwowej Straży Pożarnej. Jest to najważniejszy punkt z zadań ochrony przeciwpożarowej. Fakt ten wynika głównie z tego, że wykonywanie tego zadania zależny od całego społeczeństwa. Gdyby wszyscy postępowali zgodnie z postanowieniami przepisów przeciwpożarowych, pożary, klęski żywiołowe i inne miejscowe zagrożenia można by było ograniczyć do minimum.
  • Zapewnienie sił i środków: Za organizacje ochrony przeciwpożarowej w Polsce odpowiada Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji i to on zapewnia siły i środki do walki z pożarami, klęskami żywiołowymi i innymi miejscowymi zagrożeniami.
  • Prowadzenie działań ratowniczych. W Polsce walką z pożarami, klakami żywiołowymi i innymi miejscowymi zagrożeniami zajmują się głównie jednostki państwowej straży pożarnej oraz ochotniczych straży pożarnych. Jednak ochrona ppoż to nie tylko PSP i OSP. W jej skład wchodzą również jednostki: wojskowej ochrony przeciwpożarowej, zakładowych straży pożarnych, zakładowych służb ratowniczych, gminnych zawodowych straży pożarnych, powiatowych /miejskich/ zawodowych straży pożarnych, terenowych służb ratowniczych oraz związek ochotniczych straży pożarnych i inne jednostki ratownicze.
VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 4.6/5 (5 votes cast)
Ochrona Przeciwpożarowa, 4.6 out of 5 based on 5 ratings

Osoby które czytały ten artykuł znalazły goszukając:

 • ochrona ppoż
 • ochrona przeciwpożarowa
 • portal ppoż
 • ochrona przeciwpożarowa w polsce
 • zadania ochrony przeciwpożarowej
 • ochrona p-poż
 • ustawa o ochronie przeciwpożarowej z komentarzem
 • departament wojskowej ochrony przeciwpozarowej

Tagi : , , ,

1 Komentarz to “Ochrona Przeciwpożarowa”

 1. Piotr Napisał/a:
  02.02.12

  Warto orientować się w takich sprawach. Jako osoba posiadająca firmę zaopatrzyłem się w wszelkiego rodzaju sprzęt przeciwogniowy w firmie […]

  [edycja admin: proszę bez reklam Pozdrawiam]

Napisz komentarz