Ochrona Przeciwpożarowa
29.07.11 admin | Kategoria Przepisy Przeciwpożarowe, Słownik | Komentarze (1)Czym jest ochrona przeciwpożarowa w Polsce. Definicję tego stwierdzenia można znaleźć w ustawie o ochronie przeciwpożarowej z dnia 24 sierpnia 1991 r. Brzmi ona następująco:
Ochrona przeciwpożarowa polega na realizacji przedsięwzięć mających na celu ochronę życia, zdrowia, mienia lub środowiska przed pożarem, klęską żywiołową lub innym miejscowym zagrożeniem poprzez:
- Zapobieganie powstawaniu i rozprzestrzenianiu się pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia,
- Zapewnienie sił i środków do zwalczania pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia,
- Prowadzenie działań ratowniczych.
Dokładne wyjaśnienie poszczególnych punktów:
- Zapobieganie: Wykonywanie wszelakich czynności mających nie dopuścić do powstania pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia. Przede wszystkim przestrzeganie wszystkich nakazów i zakazów określonych w ustawie o ochronie przeciwpożarowej /rozdział 2/ i innych przepisów przeciwpożarowych. Do zapobiegania należy również kontrolowanie przestrzegania przepisów przeciwpożarowych prowadzone przez jednostki Państwowej Straży Pożarnej. Jest to najważniejszy punkt z zadań ochrony przeciwpożarowej. Fakt ten wynika głównie z tego, że wykonywanie tego zadania zależny od całego społeczeństwa. Gdyby wszyscy postępowali zgodnie z postanowieniami przepisów przeciwpożarowych, pożary, klęski żywiołowe i inne miejscowe zagrożenia można by było ograniczyć do minimum.
- Zapewnienie sił i środków: Za organizacje ochrony przeciwpożarowej w Polsce odpowiada Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji i to on zapewnia siły i środki do walki z pożarami, klęskami żywiołowymi i innymi miejscowymi zagrożeniami.
- Prowadzenie działań ratowniczych. W Polsce walką z pożarami, klakami żywiołowymi i innymi miejscowymi zagrożeniami zajmują się głównie jednostki państwowej straży pożarnej oraz ochotniczych straży pożarnych. Jednak ochrona ppoż to nie tylko PSP i OSP. W jej skład wchodzą również jednostki: wojskowej ochrony przeciwpożarowej, zakładowych straży pożarnych, zakładowych służb ratowniczych, gminnych zawodowych straży pożarnych, powiatowych /miejskich/ zawodowych straży pożarnych, terenowych służb ratowniczych oraz związek ochotniczych straży pożarnych i inne jednostki ratownicze.
Osoby które czytały ten artykuł znalazły goszukając:
- ochrona ppoż
- ochrona przeciwpożarowa
- portal ppoż
- ochrona przeciwpożarowa w polsce
- zadania ochrony przeciwpożarowej
- ochrona p-poż
- ustawa o ochronie przeciwpożarowej z komentarzem
- departament wojskowej ochrony przeciwpozarowej
02.02.12
Warto orientować się w takich sprawach. Jako osoba posiadająca firmę zaopatrzyłem się w wszelkiego rodzaju sprzęt przeciwogniowy w firmie […]
[edycja admin: proszę bez reklam Pozdrawiam]