Jak zdobyć uprawnienia ppożCzęsto odwiedzający Portal Ppoż zadają pytania jak zdobyć uprawnienia ppoż aby móc realizować zadania z zakresu ochrony przeciwpożarowej. W internecie, krąży wiele mylnych mitów na ten temat. Przykładem może być często powtarzany opinia, że każdy może opracować instrukcję bezpieczeństwa pożarowego, co jest czynnością za zakresu ochrony przeciwpożarowej. To tylko jeden z wielu przykładów.  Odpowiedzi na pytanie jak uzyskać uprawnienia ppoż po części można znaleźć artykule na temat różnic pomiędzy inspektorem ochrony przeciwpożarowej a specjalistą ochrony przeciwpożarowej.

Do zdobycie uprawnień w zakresie ochrony przeciwpożarowej wiedzie, kilka dróg. Drogi te można podzielić na dwie kategorie:

 1. Poprzez ukończenie jednej ze szkół strażackich np. Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie. Kończąc szkołę aspirantów uzyskujemy tytuł technika pożarnictwa natomiast kończąc Szkołę Główną Służby Pożarniczej tytuł inżyniera pożarnictwa.
 2. Poprzez ukończenia kursów organizowanych przez szkoły strażackie i ośrodki szkolenia przy Komendach Wojewódzkich Państwowej Straży Pożarnej. Kończąc kurs organizowany przez Szkołę Główną Służby Pożarniczej uzyskujemy tytuł specjalisty ochrony przeciwpożarowej natomiast kończąc kurs organizowany przez pozostałe szkoły strażackie i ośrodki szkolenia przy KW PSP uzyskujemy tytuł inspektora ochrony przeciwpożarowej.


Miejsca gdzie można zdobyć uprawnienia ppoż:

Inżynier Pożarnictwa i Specjalista ochrony przeciwpożarowej

 • Szkoła Główna Służby Pożarniczej w Warszawie

Technik Pożarnictwa i Inspektor Ochrony Przeciwpożarowej

 • Szkoła Aspirantów PSP w Krakowie
 • Szkoła Aspirantów PSP w Poznaniu
 • Centralna Szkoła PSP w Częstochowie
 • Ośrodki Szkolenia przy Komendach Państwowej Straży Pożarnej
VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 4.0/5 (16 votes cast)
Jak zdobyć uprawnienia ppoż, 4.0 out of 5 based on 16 ratings

Osoby które czytały ten artykuł znalazły goszukając:

 • uprawnienia p poż
 • uprawnienia przeciwpożarowe
 • ppoż uprawnienia
 • inspektor ochrony przeciwpożarowej uprawnienia
 • uprawnienia ppoż poznań
 • uprawnienia pożarowe
 • kurs ppoż poznań
 • uprawnienie ppoz

Tagi : , , , ,

16 komentarzy to “Jak zdobyć uprawnienia ppoż”

 1. admin Napisał/a:
  19.11.12

  Przeniesiono:
  Witam!

  Zastanawiam się nad zrobieniem uprawnień ppoż. Czy to prawda, że jako inspektor ppoż trzeba odświerzać swoją wiedzę co 5lat?
  Czy można zrobić od razu uprawnienia na specjalistę ppoż w Poznaniu- najlepiej podyplomówkę???

  Proszę o odpowiedz
  ANNA

  • admin Napisał/a:
   19.11.12

   Tak, ważność uprawnień inspektora ppoż wynosi 5 lat. Odpowiedź na drugą cześć pytania znajduje się w artykule. Tytuł specjalisty ochrony przeciwpożarowej można zdobyć tylko poprzez kurs w SGSP w Warszawie.

 2. marian Napisał/a:
  19.02.13

  Czy można zrobić kurs inspektora p. poż przez internet siedząc np. w domu.

  • admin Napisał/a:
   19.02.13

   Wszystkie możliwości zostały opisane w artykule. Trzeba sprawdzić czy któryś z ośrodków nie prowadzi kursów przez internet. Napewno czesciowo szkolenie specjalistów ochrony przeciwpożarowej organizowane przez sgsp jest w formie elearningu.

 3. Magdalena Napisał/a:
  26.02.13

  Proszę o informację, gdzie odnowić takie szkolenie, które kończyłam w 2008 roku w KW PSP Białystok oddział w Łapach??

  • admin Napisał/a:
   16.03.13

   Trzeba popytać w KW PSP w poszczególnych województwach oraz szkołach pożarniczych. Telefony znajdzie Pani na stronach poszczególnych jednostek organizacyjnych tj. szkół i komend.

 4. mariusz Napisał/a:
  16.05.13

  Witam
  ,czy do konserwacji ,obsługi instalacji SAP potrzebne są jakieś uprwanienia?nie chodzi mi o montaż,projektowanie tylko o konserwację ,dozór,bo w pracy chca scedować na mnie ,jako że mam uprawnienia sep D/E i pomiary

 5. Juan Hall Napisał/a:
  13.06.13

  Szkolenia z zakresu ochrony przeciwpożarowej prowadzić mogą osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje zawodowe, np. inspektorzy lub specjaliści ds. ppoż. oraz absolwenci szkół pożarniczych.

 6. Jola Napisał/a:
  27.10.13

  Kto ma większe uprawnienia, specjalista czy inspektor?

  • Robert Napisał/a:
   18.09.17

   Inspektor – obsługa konkretnego zakładu, w którym jest zatrudniony
   Specjalista – obsługa firm zewnętrznych

 7. Jan Napisał/a:
  24.07.14

  mam prosbę, w jaki sposob zdobyc uprawnienia inspektora ppoz i czy posiada on uprawnienia do prowadzenia szkolęn ppoz, mieszkam w Rzeszowie i gdzie najblizej moglbym zdobyc te upawnienia. Jestem specjalista BHP.

 8. radek Napisał/a:
  01.04.15

  Czy trzeba miec specjalne uprawnienia projektowe, tak by móc projektowac system instalacji ppoz? Certyfikaty ukończenia kursów w CNBOP potwierdzaja nabycie kwalifikacji ale nie nadaja uprawnien. Czy w zwiazku z powyzszym, wystarczy jedynie wiedza do projektowania? Wiem, ze taki projekt musi pozniej zatwierdzic rzeczoznawca ppoz

  • Robert Napisał/a:
   18.09.17

   Do projektowania instalacji tryskaczowych musisz mieć normalne uprawnienia jak do innych instalacji sanitarnych (lub znajomego projektanta, który podbije Twój projekt). Do projektowania SAP przepisy nie określają żadnych specjalnych uprawnień.

 9. Zbigniew Napisał/a:
  29.09.16

  Witam,

  czy w świetle nowych przepisów z 2015 roku, do uzyskania uprawnień specjalisty ochrony ppoż wystarczy sama magisterka z inżynierii bezpieczeństwa pożarowego (studia I stopnia na innej uczelni)?

  • Robert Napisał/a:
   17.11.17

   Czytając literalnie przepisy wydaje się, ze tak po warunkiem uzyskania wcześnie tytułu inżyniera. Pogląd podziela radcy prawni z którymi miałem kontakt, jednak mimo zapytań do realizatora owych studiów takie odpowiedzi nikt jeszcze nie uzyskał.

 10. Emilia Napisał/a:
  03.02.17

  Witam.
  Czy kończąc studia II stopnia na SGSP na kierunku Inżynieria Bezpieczeństwa na specjalność inżynieria bezpieczeństwa pożarowego, można wykonywać czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej wg Ustawy o ochronie pożarowej (rozdział II, Art.3 pkt.2a)?

Napisz komentarz