Jak zdobyć uprawnienia ppożCzęsto odwiedzający Portal Ppoż zadają pytania jak zdobyć uprawnienia ppoż aby móc realizować zadania z zakresu ochrony przeciwpożarowej. W internecie, krąży wiele mylnych mitów na ten temat. Przykładem może być często powtarzany opinia, że każdy może opracować instrukcję bezpieczeństwa pożarowego, co jest czynnością za zakresu ochrony przeciwpożarowej. To tylko jeden z wielu przykładów.  Odpowiedzi na pytanie jak uzyskać uprawnienia ppoż po części można znaleźć artykule na temat różnic pomiędzy inspektorem ochrony przeciwpożarowej a specjalistą ochrony przeciwpożarowej.

Do zdobycie uprawnień w zakresie ochrony przeciwpożarowej wiedzie, kilka dróg. Drogi te można podzielić na dwie kategorie:

 1. Poprzez ukończenie jednej ze szkół strażackich np. Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie. Kończąc szkołę aspirantów uzyskujemy tytuł technika pożarnictwa natomiast kończąc Szkołę Główną Służby Pożarniczej tytuł inżyniera pożarnictwa.
 2. Poprzez ukończenia kursów organizowanych przez szkoły strażackie i ośrodki szkolenia przy Komendach Wojewódzkich Państwowej Straży Pożarnej. Kończąc kurs organizowany przez Szkołę Główną Służby Pożarniczej uzyskujemy tytuł specjalisty ochrony przeciwpożarowej natomiast kończąc kurs organizowany przez pozostałe szkoły strażackie i ośrodki szkolenia przy KW PSP uzyskujemy tytuł inspektora ochrony przeciwpożarowej.


Miejsca gdzie można zdobyć uprawnienia ppoż:

Inżynier Pożarnictwa i Specjalista ochrony przeciwpożarowej

 • Szkoła Główna Służby Pożarniczej w Warszawie

Technik Pożarnictwa i Inspektor Ochrony Przeciwpożarowej

 • Szkoła Aspirantów PSP w Krakowie
 • Szkoła Aspirantów PSP w Poznaniu
 • Centralna Szkoła PSP w Częstochowie
 • Ośrodki Szkolenia przy Komendach Państwowej Straży Pożarnej
VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 4.0/5 (16 votes cast)
Jak zdobyć uprawnienia ppoż, 4.0 out of 5 based on 16 ratings

Osoby które czytały ten artykuł znalazły goszukając:

 • uprawnienia p poż
 • uprawnienia przeciwpożarowe
 • ppoż uprawnienia
 • inspektor ochrony przeciwpożarowej uprawnienia
 • uprawnienia ppoż poznań
 • kurs ppoż poznań
 • uprawnienia pożarowe
 • uprawnienie ppoz

Tagi : , , , ,

12 komentarzy to “Jak zdobyć uprawnienia ppoż”

 1. admin Napisał/a:
  19.11.12

  Przeniesiono:
  Witam!

  Zastanawiam się nad zrobieniem uprawnień ppoż. Czy to prawda, że jako inspektor ppoż trzeba odświerzać swoją wiedzę co 5lat?
  Czy można zrobić od razu uprawnienia na specjalistę ppoż w Poznaniu- najlepiej podyplomówkę???

  Proszę o odpowiedz
  ANNA

  • admin Napisał/a:
   19.11.12

   Tak, ważność uprawnień inspektora ppoż wynosi 5 lat. Odpowiedź na drugą cześć pytania znajduje się w artykule. Tytuł specjalisty ochrony przeciwpożarowej można zdobyć tylko poprzez kurs w SGSP w Warszawie.

 2. marian Napisał/a:
  19.02.13

  Czy można zrobić kurs inspektora p. poż przez internet siedząc np. w domu.

  • admin Napisał/a:
   19.02.13

   Wszystkie możliwości zostały opisane w artykule. Trzeba sprawdzić czy któryś z ośrodków nie prowadzi kursów przez internet. Napewno czesciowo szkolenie specjalistów ochrony przeciwpożarowej organizowane przez sgsp jest w formie elearningu.

 3. Magdalena Napisał/a:
  26.02.13

  Proszę o informację, gdzie odnowić takie szkolenie, które kończyłam w 2008 roku w KW PSP Białystok oddział w Łapach??

  • admin Napisał/a:
   16.03.13

   Trzeba popytać w KW PSP w poszczególnych województwach oraz szkołach pożarniczych. Telefony znajdzie Pani na stronach poszczególnych jednostek organizacyjnych tj. szkół i komend.

 4. mariusz Napisał/a:
  16.05.13

  Witam
  ,czy do konserwacji ,obsługi instalacji SAP potrzebne są jakieś uprwanienia?nie chodzi mi o montaż,projektowanie tylko o konserwację ,dozór,bo w pracy chca scedować na mnie ,jako że mam uprawnienia sep D/E i pomiary

 5. Juan Hall Napisał/a:
  13.06.13

  Szkolenia z zakresu ochrony przeciwpożarowej prowadzić mogą osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje zawodowe, np. inspektorzy lub specjaliści ds. ppoż. oraz absolwenci szkół pożarniczych.

 6. Jola Napisał/a:
  27.10.13

  Kto ma większe uprawnienia, specjalista czy inspektor?

 7. Jan Napisał/a:
  24.07.14

  mam prosbę, w jaki sposob zdobyc uprawnienia inspektora ppoz i czy posiada on uprawnienia do prowadzenia szkolęn ppoz, mieszkam w Rzeszowie i gdzie najblizej moglbym zdobyc te upawnienia. Jestem specjalista BHP.

 8. radek Napisał/a:
  01.04.15

  Czy trzeba miec specjalne uprawnienia projektowe, tak by móc projektowac system instalacji ppoz? Certyfikaty ukończenia kursów w CNBOP potwierdzaja nabycie kwalifikacji ale nie nadaja uprawnien. Czy w zwiazku z powyzszym, wystarczy jedynie wiedza do projektowania? Wiem, ze taki projekt musi pozniej zatwierdzic rzeczoznawca ppoz

 9. Zbigniew Napisał/a:
  29.09.16

  Witam,

  czy w świetle nowych przepisów z 2015 roku, do uzyskania uprawnień specjalisty ochrony ppoż wystarczy sama magisterka z inżynierii bezpieczeństwa pożarowego (studia I stopnia na innej uczelni)?

Napisz komentarz