Zadania Inspektora Ochrony Ppoż
28.12.11 wanda | Kategoria Informacje, Inspektor Ppoż | Komentarze (12)Inspektor ochrony przeciwpożarowej powinien być prawą ręką dyrektora/kierownika/właściciela w sprawach związanych z ochroną przeciwpożarową, powinien m.in.
– przeprowadzać kontrolę i doradzać pracodawcy w sferze przestrzegania przeciwpożarowych wymagań zarówno technicznych jak i technologicznych, a także budowlanych i instalacyjnych;

– doradzać pracodawcy w zakresie doboru i rozmieszczenia gaśnic oraz urządzeń przeciwpożarowych;
– nadzorować terminy konserwacji i naprawy urządzeń ppoż. w taki sposób, by gwarantowały one sprawne funkcjonowanie;
– dbać o bezpieczeństwo osób przebywających w obiekcie zapewniając im możliwość ewakuacji;
– konsultować z pracodawcą zakres przygotowań obiektu lub terenu do prowadzenia akcji ratowniczo – gaśniczej;
– zapoznać osoby użytkujące obiekt lub teren z przepisami z zakresu ochrony przeciwpożarowej;
– określać sposoby i możliwe scenariusze na wypadek wybuchu pożaru, zaistnienia klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia.
A także:
– Opracować Instrukcję Bezpieczeństwa Pożarowego dla obiektu i dbać o jej aktualizację zgodnie z par. 6 ust. 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów;
– Przeprowadzać praktyczne sprawdzenie organizacji oraz warunków ewakuacji (tzw. „próbne ewakuacje” co najmniej raz na 2 lata w obiekcie przeznaczonym dla ponad 50 osób będących jego stałymi użytkownikami, nie zakwalifikowanego do kategorii zagrożenia ludzi ZL IV lub co roku w obiektach, w których cyklicznie zmienia się jednocześnie grupa powyżej 50 użytkowników, w szczególności: szkół, przedszkoli, internatów, domów studenckich;
– kontrolować jednostki organizacyjne w zakładzie pracy pod kątem ochrony przeciwpożarowej;
– wydawać wiążące polecenia lub zalecenia oraz monitorować ich realizację;
– w zależności od potrzeb opracowywać analizy stanu ochrony przeciwpożarowej miejsca pracy dla poszczególnych obiektów (raz w roku lub częściej);
– dozorować organizację ochrony przeciwpożarowej na terenie obiektów w których trwają prace remontowo – budowlane;
– brać czynny udział w ustalaniu zasad i metod zabezpieczenia prac pożarowo niebezpiecznych;
– przeprowadzać kontrole stanu urządzeń gaśniczych i podręcznego sprzętu gaśniczego;
– analizować przyczyn powstawania i rozprzestrzeniania się pożaru;
– wnioskować do osób będących kierownikami danych jednostek o usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości;
– kontrolować poszczególne sekcje, wydziały lub komórki zakładu pracy, by zbadać czy przestrzegane są w nich wymagania w zakresie ochrony przeciwpożarowej.
Osoby które czytały ten artykuł znalazły goszukając:
- inspektor ochrony przeciwpożarowej
- obowiązki inspektora ppoż
- zadania inspektora ppoż
- kontrola ppoż
- zakres obowiązków inspektora ppoż
- obowiązki inspektora ochrony przeciwpożarowej
- zadania i obowiązki inspektora ppoż
- zadania inspektora ochrony przeciwpożarowej
25.03.12
Witam.
Od tygodnia jestem inspektorem ochrony ppoż i nie jestem jeszcze dobrze zorientowana w niektórych zagadnieniach.
Chciałabym się dowiedzieć jakie drzwi powinny zostać zamontowane w budynku, którego jedna część jest PM, a druga ZLIII. Drzwi mają być pomiędzy tymi dwona pomieszczeniami.
25.03.12
Witam!
Najlepiej sprawdzić w projekcie budowlanym jakie drzwi zostały w tym miejscy zaprojektowane. Trochę za mało podanych informacji aby jednoznacznie stwierdzić jaką odporność pożarową powinny posiadać taki drzwi.
Pozdrawiam
06.06.12
No dobrze, a takie sprawy jak np. zatwierdzanie projektów budowlanych, certyfikowanie i przedłużanie ważności gaśnic – w ramach własnej działalności gospodarczej można wykonywać jako inspektor czy specjalista? Pozdrawiam
06.06.12
Ani inspektor ppoż ani specjalista ppoż nie dają uprawnień do zatwierdzania projaktów czy też konserwacji gaśnic. Aby robić przeglądy gaśnic należy zrobić kurs konserwatora gaśnic natomiast aby mieć uprawnienia do zatwierdzanian /uzgadniania pod względem ochrony przeciwpożarowej/ należy zostać rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych. Więcej tutaj: Uzgadnianie projektu budowlanego
Pozdrawiam
21.08.12
Czy inspektor ochrony p.poż. ma prawo przeprowadzać okresowe przeglądy stanu p.poż. wynikające z Art. 62 Prawa Budowlanego ? Chodzi mi o przeglądy, do jakich jest zobowiązany Zarządca Nieruchomości np. Wspólnoty Mieszkaniowej. Wydaje mi się, że zgodnie z uprawnieniami tak, ale wolę się upewnić.
03.12.12
Parcuję w firmie bud., przy oddawaniu każdego obiektu jest potrzebna instrukcja bezp. ppoż., czy wystarczy, że zrobię kurs na inspektora, czy muszę mieć specjalistę, żeby móc robic takie instrukcje?
17.12.12
Do opracowywania instrukcji bezpieczeństwa pożarowego wystarczą uprawnienia inspektora ochrony przeciwpożarowej. Aczkolwiek nie tylko uprawnienia ale też spora wiedza i doświadczenie są potrzebne w takim przypadku.
27.01.13
Witam,
od listopada 2012 jestem inspektorem ochrony ppoż Wstyczniu mam dodatkowo objąć stanowisko inspektora w firmie w ktorej obecnie jestem zatrudniona na innym stanowisku.
Moja praca ma polegać głównie na szkoleniu osób nowo przyjetych, nie mam doświadczenia w tej kwesti dla tego prosze o poradę z jakich materiałów powinnam skorzystać aby przygotowac się w miare kompetętnie.
27.01.13
Praktycznie wszystkie informację z zakresu ochrony ppoż, jakie należy przekazać podczas szkolenia wstępnego napewno zdobyła Pani podczas uzyskiwania uprawnien inspektora ochrony przeciwpożarowej. Najważniejszymi kwestiami jake należy poruszyć na takim szkoleniu to: przepisy ppoż obowiązujące w budynku, zagrożenia pożarowe związane z technologią, zasady postępowania w przypadku pożaru, zasady używania sprzętu ppoż oraz gaśnic itd. Wszystko uzależnione od rodzaju obiektu i występujących w nim zagrożeń oraz urzadzeń ppoż.
19.02.13
No to jak chcesz szkolić innych jak sama nie masz o tym popjęcia? To są jakieś jaja?
01.04.13
Witam- proszę o poradę gdzie najbliżej Oświęcimia można odbyć kurs na uprawnienia inspektora ppoż?
pozdrawiam
09.06.13
Proszę zapytać w Szkole Aspirantów PSP w KRakowie, Komendzie Wojewódzkiej PSP w Krakowie oraz Komendzie Wojewódzkiej PSP w KAtowicach. To chyba najbliższe lokalizacje. Tylko pytanie czy teraz organizują jakieś kursy.