Każda osoba odpowiedzialna za ochronę przeciwpożarową powinna wiedzieć, że do jej obowiązków w pewnych przypadkach należy opracowanie Instrukcji Bezpieczeństwa Pożarowego (IBP). Pytanie tylko, czy wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że jest ona nie tylko obowiązkiem, ale przede wszystkim dużym ułatwieniem w ratowaniu życia i mienia?

 

Było sobie rozporządzenie…

Gdzie szukać informacji na temat opracowania instrukcji bezpieczeństwa pożarowego? Najlepiej sięgnąć do Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. W par. 6 możemy przeczytać ogólne wymagania dotyczące opracowania Instrukcji Bezpieczeństwa Pożarowego. Należy jednak pamiętać, że każda instrukcja bezpieczeństwa pożarowego jest inna. Są, nazwijmy to, „stałe zmienne”, które należy rozpatrywać indywidualnie, ze względu m.in. na przeznaczenie obiektu, kategorię zagrożenia ludzi, grupę wysokościową czy też powierzchnię i kubaturę budynku, itd. Ponadto, możemy się spotkać z wieloma powiązaniami ustaw i Polskich Norm zawierających wskazówki dotyczące opracowania IBP. Czy rzeczywiście to wszystko jest tak bardzo potrzebne?

FIREX Usługi ppoż

„We Didn’t start the fire…”

Kiedy wybuch pożaru uniemożliwia drogę ucieczki, a gęsty dym szczypie w oczy i nie pozwala swobodnie oddychać, człowiek wpada w panikę. Nie kontroluje swojego zachowania, stara się jak najszybciej wydostać z miejsca zagrożenia. Nie ważne jak, nieistotne którędy – najważniejsza jest ucieczka. Zdarza się jednak, że osobie nie uda się ewakuować. Wypadek śmiertelny jest sytuacją ekstremalną, ale przecież sam pożar jest taką właśnie sytuacją. Należy więc robić wszystko, żeby uniemożliwić wystąpienie takiej sytuacji. Stąd też taki duży nacisk ze strony straży pożarnej na prewencję pożarową i opracowywanie instrukcji bezpieczeństwa pożarowego.


Lepiej zapobiegać niż leczyć

Opracowywania Instrukcji Bezpieczeństwa Pożarowego nie można więc  postrzegać jako „zła koniecznego” i kolejnej straconej godziny nad tekstem, którego nikt nie będzie czytał lub wydanych pieniędzy dla osoby, która się za nas tym zajmie.
W pierwszej kolejności, musimy zrozumieć, że instrukcja bezpieczeństwa pożarowego to nie tylko kolejny przepis, którego trzeba przestrzegać. Od naszego nastawienia zależy bezpieczeństwo użytkowników obiektu, i może zabrzmi to patetycznie, ale również ich życie. Należy także uświadomić osobom, że także od nich zależy bezpieczeństwo w obiekcie. Instrukcja powinna nie tylko edukować z zakresu ochrony przeciwpożarowej ale także uświadamiać o możliwych zagrożeniach.

VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 4.8/5 (5 votes cast)
Czy Instrukcja Bezpieczeństwa Pożarowego jest rzeczywiście potrzebna?, 4.8 out of 5 based on 5 ratings

Osoby które czytały ten artykuł znalazły goszukając:

 • instrukcja ppoż
 • instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
 • instrukcja przeciwpozarowa
 • instrukcja p poz
 • instrukcja pożarowa

Tagi : , ,

10 komentarzy to “Czy Instrukcja Bezpieczeństwa Pożarowego jest rzeczywiście potrzebna?”

 1. Kamil Napisał/a:
  29.11.11

  „Lepiej zapobiegać niż leczyć” zgadzam się w 100% jeśli instrukcja bezpieczeństwa pożarowego jest przygotowana przez kompetentną osobę to może nie tylko pokazać co można poprawić w budynku od strony technicznej i proceduralnej ale nawet ustrzec od tragedii.

 2. Tomek Napisał/a:
  27.12.11

  Nie do końca się zgadzam, zamówiłem instrukcję, przeczytałem poleciłem pracownikom zapoznać się i nic ciekaweg się nie dowiedziałem. 50 stron bezsensownego bełkotu. Wybrałem najtańszą ofertę i to był chyba mój błąd, bo pieniądze praktycznie wyrzucone w błoto. Ciekawe co na taką instrukcję powie straż pożarna, mam nadzieję, że nie będzie problemów.

  • admin Napisał/a:
   28.12.11

   Dlatego warto przed zleceniem opracowania instrukcji danej osobie dopytać o uprawnienia, wykonane wcześniejsze instrukcję, co będzie zawierała, czy będzie zgodna z obowiązującymi przepisami. Po odpowiedziach na te pytania będziemy w jakimś stopniu wiedzieli z kim mamy do czynienia. Można też poprosić o pokazanie jakiejś przykładowej instrukcji. Nadal zdarza się, że opracowywane instrukcję nie posiadają np. części graficznej czyli nie spełniają wymagań i w przypadku kontroli z Państwowej Straży Pożarnej prawdopodobnie zostaną zakwestionowane. Lepiej na początku zadać kilka pytań niż potem szukać osoby, która opracowywała i prosić aby poprawiła. A dobra instrukcja jest na pewno przydatna.

   Pozdrawiam

 3. Staszek Napisał/a:
  16.02.12

  Ostatnio u nas firma opracowująca instrukcję bezpieczeństwa pożarowego robiła szkolenie z niej. Powiem szczerze, że byłem zaskoczony fachowym podejściem do tematu. Szkolenie podzielone na dwie części. Teoretyczną gdzie były omówione najważniejsze tematy i praktyczną: używanie gaśnicy, hydrantu, obsługa centrali ssp. Jednym słowem dobrze zrobione. A są u nas ludzie, którzy nie wiedzą do czego służy wyłącznik przeciwpożarowy… teraz już chyba to nie aktualne.
  Pozdrawiam

 4. Adrian Napisał/a:
  10.03.12

  Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego jest niedocenianym dokumentem. Ale to nie wina tylko włascicieli budynków ale też osób które opracowują. Czasami instrukcje potrafią być naprawdę bezużyteczne, a powinny poprawiać bezpieczeństwo w obiekcie. Aby instrukcja spełniała swoją rolę powinna być sensowna i zawierać niezbedne wymagania ppoż oraz procedury związane z zachowaniem w trakcie pożaru dla pracowników.
  Pozdrawiam wszystkich, którzy zdają sobie sprawę jak ważna jest instrukcja bezpieczeństwa pożarowego i starają się opracowywać ją jak najlepiej.

 5. Anonim Napisał/a:
  14.03.12

  Ciekawe to co piszecie, ale dopóki podejście pracodawców się nie zmieni do przepisów przeciwpożarowych i tym samym do instrukcji przeciwpożarowych, dalej ona będzie tylko papierem leżącym na półce, za który zapłacili mocno wynegocjowaną cenę.

  • admin Napisał/a:
   25.03.12

   Zgadzam się w 100%. Większość osób poszukujących instrukcji bezpieczeństwa pożarowego za główne i najważniejsze kryterium bierze cenę, nie patrząc nawet na kompetencję opracowującego. Potem nie ma się co dziwić, że taka instrukcja leży na półce i nic nie wnosi do bezpieczeństwa w obiekcie.
   Pozdrawiam

   • Mateusz Napisał/a:
    15.05.12

    Dokładnie wiekszość osób wybierająć osobę opracowujaca instrukcję kiruję się ceną jako główne kryterium, w sumię to ciężko się dziwić. Czasy ciężkie nastały i każdy się liczy z pieniędzmi. Z drugiej strony Polacy jeszcze nie dorośli aby inwestować w swoje i innych bezpieczeństwo. Widać dokładnie kiedy firma ma kapitał zagranoczny. Tam bezpieczeństwo w tym bezpieczeństwo pożarowe ma dużo wiekszy priorytet. Można życzyć tylko wszystkim szukajacych instrukcji bezpieczeństwa pożarowego aby znajdowali w miarę tanio a przede wszystkim fachowo opracowane.

 6. Jak prawidłowo pradzić sobie w przypadku pożaru? Napisał/a:
  15.02.13

  […] Niezmiernie istotne w tej sytuacji jest zapoznanie się z odpowiednią lekturą, którą jest instrukcja bezpieczeństwa pożarowego. Ale instrukcja bezpieczeństwa pożarowego to tylko jeden z szczegółów bezpieczeństwa […]

 7. Aleksander Napisał/a:
  21.02.18

  Instrukcja – czyli krótko, zwięźle i na temat – w tym przypadku zasad postępowania na wypadek pożaru /obiekt ,teren/, 50 stron to moim zdaniem nie jest instrukcja… .

Napisz komentarz